KRTP-86 Tamara

V první řadě chci poděkovat Vojenskému historickému ústavu Praha a jeho pracovišti Vojenské technické muzeum Lešany za umožnění přístupu k vystavenému exponátu.

KRTP-86 - pochodová poloha

Vystřihovánka je vytvořena jako nástavba na vystřihovánku podvozku Tatra T-815, který je doplněn vystřihovánkou buldozerového zařízení. Samotný model doporučuji spíše zkušenějším modelářům. Tvarově se sice jedná spíše o jednoduché díly (krabičky a „sendviče“), ale z pohledu mechanismů má poměrně vysokou náročnost. Tamara je plně pohyblivá, díky tomu lze měnit polohu bočních pochůzných plošin, podpěrných nohou a hlavně plně vysunout anténu.

KRTP-86 - bojová poloha

KRTP-86 Návod

KRTP-86 Vystřihovánka

Buldozerové zařízení BZ T-815

Opět jsem se rozhodl rozšířit vystřihovánku podvozku Tatra T-815. Tentokrát se ovšem nejedná o další nástavbu, ale pouze o příslušenství. Kreslení Tamary mě donutilo vytvořit buldozerové zařízení.

Buldozerové zařízení je určeno pro libovolný typ podvozku T-815, který má prodlouženou nebo dvojitou kabinu. Vystřihovánka je pro středně zkušené modeláře. Buldozerové zařízení je plně pohyblivé.

Buldozerové zařízení BZ T-815

BZ T-815 návod

BZ T-815 vystřihovánka

122 mm houfnice D-30

Houfnice D-30 je poměrně známé dělo, které se užívalo a nebo ještě užívá ve spoustě států, a to i zde – původně v ČSLA, dnes v AČR. To je důvod, proč se houfnice D-30 stala předlohou pro tuto vystřihovánku.

Vystřihovánka je určena pro zkušenější modeláře – má pohyblivá kola, hlaveň se pohybuje kolem osy náměru i odměru a houfnici  lze složit/rozložit do pochodové/bojové polohy. Vystřihovánka je doplněna o figurky dělostřelců a o muniční bedny, které můžete stáhnout i ve vystřihovánce vojenských beden.

D-30

D-30 návod

D-30 vystřihovánka

PLDvK vz. 53

Když už jsem vytvořil vystřihovánku Ještěrky (PLDvK vz. 53/59), tak mi to nedalo a vzhledem k značnému množství shodných dílů jsem vytvořil i PLDvK vz. 53 (protiletadlový dvojkanón vzor 53), což je její tažený předchůdce.

Základ modelu je jednoduchý, jen prostor střelce je trochu složitější. Má pohyblivá kola, která lze měnit mezi bojovou (viz foto) a přepravní polohou. Kanón se hýbe kolem osy náměru i odměru. Vystřihovánka je doplněna ještě o 6 muničních beden (obsahuje je i vystřihovánka vojenských beden).

PLDvK vz. 53

PLDvK vz 53 návod

PLDvK vz 53 vystřihovánka

PLDvK vz. 53/59 Ještěrka

Původně jsem myslel, že si Ještěrku pouze stáhnu z internetu a slepím. Byl jsem ale ohromě překvapen, když jsem zjistil, že není žádná trochu složitější vystřihovánka této zbraně. A tak jsem se rozhodl, že tento nedostatek napravím.

Model je o něco náročnější, proto ho doporučuji pro zkušenější modeláře. Vystřihovánka má pohyblivá kola. Kanón se hýbe kolem osy odměru i náměru a jako celek ho lze z podvozku vyložit (tak jako u reálné předlohy), k tomu slouží i dva z podvozku odjímatelné nájezdy. Ještěrku můžete ještě doplnit o bedny, které obsahuje vystřihovánka vojenských beden.

PLDvK vz. 53/59

PLDvK vz 53_59 návod

PLDvK vz 53_59 vystřihovánka

Vojenské bedny

Bedny jsou vhodné jako doplněk k modelům, ať už na fotku nebo do vitríny. Jsou ideálním příslušenstvím k Tahači 8×8 (na fotografii), Valníku 8×8, Valníku 6×6 a nebo k jednotlivé technice. Vystřihovánka obsahuje muniční bedny pro techniku jako je
PLDvK vz. 53, PLDvK vz. 53/59, SU 100, T-55, houfnice D-30, 2S1 Gvozdik, T-72,
ShKH vz. 77 DANA a také bedny pro rakety RM vz. 70 a pro osvětlovací pumy
SAB-100-90. Bedny jsou na stavbu jednoduché.

Tahač 8x8 s bednami

bedny návod

bedny vystřihovánka

Podvozek Tatra T-815

Když jsem přemýšlel o svém dalším modelu, zjistil jsem, že velmi často je potřeba podvozek Tatry T-815. A tak vznikla tato universální vystřihovánka, ze které by mělo jít postavit obrovské množství variant podvozků (i když ne zcela všechny). V tomto ohledu je vystřihovánka mírně složitější na organizaci lepení, ale z pohledu složitosti dílů by ji měl zvládnout zkušenější modelář. Kabinu lze odklápět.

Podvozky Tatra T-815

K této vystřihovánce budu postupem času na tento web umisťovat nástavby. Budete si moci slepit například klasický třístranný sklápěč nebo třeba, někdy v budoucnu, i Tamaru.

T-815 návod

T-815 vystřihovánka

Nástavby:

8×8:
Valník 8×8
Tahač 8×8
KRTP-86 Tamara

6×6:
Třístranný sklápěč
Valník 6×6
UDS 114a

4×4:

Příslušenství:
Buldozerové zařízení BZ T-815