Buldozerové zařízení BZ T-815

Opět jsem se rozhodl rozšířit vystřihovánku podvozku Tatra T-815. Tentokrát se ovšem nejedná o další nástavbu, ale pouze o příslušenství. Kreslení Tamary mě donutilo vytvořit buldozerové zařízení.

Buldozerové zařízení je určeno pro libovolný typ podvozku T-815, který má prodlouženou nebo dvojitou kabinu. Vystřihovánka je pro středně zkušené modeláře. Buldozerové zařízení je plně pohyblivé.

Buldozerové zařízení BZ T-815

BZ T-815 návod

BZ T-815 vystřihovánka

122 mm houfnice D-30

Houfnice D-30 je poměrně známé dělo, které se užívalo a nebo ještě užívá ve spoustě států, a to i zde – původně v ČSLA, dnes v AČR. To je důvod, proč se houfnice D-30 stala předlohou pro tuto vystřihovánku.

Vystřihovánka je určena pro zkušenější modeláře – má pohyblivá kola, hlaveň se pohybuje kolem osy náměru i odměru a houfnici  lze složit/rozložit do pochodové/bojové polohy. Vystřihovánka je doplněna o figurky dělostřelců a o muniční bedny, které můžete stáhnout i ve vystřihovánce vojenských beden.

D-30

D-30 návod

D-30 vystřihovánka

UDS 114a

Další nástavba na vystřihovánku podvozku Tatry T-815. Tento model jsem vytvořil i přesto, že jich již na netu existuje mnoho. Chtěl jsem si na ní hlavně vyzkoušet spoustu pohyblivých mechanismů. Proto je vystřihovánka stroje UDS-114a složitější a spíše vhodná pro zkušené modeláře.

Nohy se vysouvají, lze měnit nastavení polohového ramene, vnitřní rameno se z vnějšího ramene vysouvá, hlava se otáčí a na rychloupínáku, lze měnit příslušenství. A abych do papírového světa i něčím přispěl, rozhodl jsem se udělat pro UDSku širší příslušenství: základní lopatu, bezzubou lopatu, zarovnávací lopatu, drenážní (podkopovou) lopatu, radlici, rozrývací nůž, hydraulické vidle a dvě prodlužovací ramena 1,5 m a 3 m.

UDS 114a

UDS 114a návod

UDS 114a vystřihovánka

PLDvK vz. 53

Když už jsem vytvořil vystřihovánku Ještěrky (PLDvK vz. 53/59), tak mi to nedalo a vzhledem k značnému množství shodných dílů jsem vytvořil i PLDvK vz. 53 (protiletadlový dvojkanón vzor 53), což je její tažený předchůdce.

Základ modelu je jednoduchý, jen prostor střelce je trochu složitější. Má pohyblivá kola, která lze měnit mezi bojovou (viz foto) a přepravní polohou. Kanón se hýbe kolem osy náměru i odměru. Vystřihovánka je doplněna ještě o 6 muničních beden (obsahuje je i vystřihovánka vojenských beden).

PLDvK vz. 53

PLDvK vz 53 návod

PLDvK vz 53 vystřihovánka

PLDvK vz. 53/59 Ještěrka

Původně jsem myslel, že si Ještěrku pouze stáhnu z internetu a slepím. Byl jsem ale ohromě překvapen, když jsem zjistil, že není žádná trochu složitější vystřihovánka této zbraně. A tak jsem se rozhodl, že tento nedostatek napravím.

Model je o něco náročnější, proto ho doporučuji pro zkušenější modeláře. Vystřihovánka má pohyblivá kola. Kanón se hýbe kolem osy odměru i náměru a jako celek ho lze z podvozku vyložit (tak jako u reálné předlohy), k tomu slouží i dva z podvozku odjímatelné nájezdy. Ještěrku můžete ještě doplnit o bedny, které obsahuje vystřihovánka vojenských beden.

PLDvK vz. 53/59

PLDvK vz 53_59 návod

PLDvK vz 53_59 vystřihovánka

Vojenské bedny

Bedny jsou vhodné jako doplněk k modelům, ať už na fotku nebo do vitríny. Jsou ideálním příslušenstvím k Tahači 8×8 (na fotografii), Valníku 8×8, Valníku 6×6 a nebo k jednotlivé technice. Vystřihovánka obsahuje muniční bedny pro techniku jako je
PLDvK vz. 53, PLDvK vz. 53/59, SU 100, T-55, houfnice D-30, 2S1 Gvozdik, T-72,
ShKH vz. 77 DANA a také bedny pro rakety RM vz. 70 a pro osvětlovací pumy
SAB-100-90. Bedny jsou na stavbu jednoduché.

Tahač 8x8 s bednami

bedny návod

bedny vystřihovánka

Třístranný sklápěč

Třístranný sklápěč, jeden z klasických náklaďáků, který nesmí chybět na žádné stavbě, i když se mi zdá, že dnes již Tatra tak často vidět není. Vystřihovánka je vytvořena jako nástavba na vystřihovánku podvozku Tatra T-815. Model je plně pohyblivý – vyklápí dozadu i do stran. Pouze v rámci zachování stejné složitosti nejde korba vyklopit vzad tak, jako u reálné předlohy (maximální možné vyklopení je vidět na fotce). Díky tomu model zvládne sestavit i málo zkušený modelář.

třístranný sklápěč

3s sklápěč návod

3s sklápěč vystřihovánka