UDS 114a

Další nástavba na vystřihovánku podvozku Tatry T-815. Tento model jsem vytvořil i přesto, že jich již na netu existuje mnoho. Chtěl jsem si na ní hlavně vyzkoušet spoustu pohyblivých mechanismů. Proto je vystřihovánka stroje UDS-114a složitější a spíše vhodná pro zkušené modeláře.

Nohy se vysouvají, lze měnit nastavení polohového ramene, vnitřní rameno se z vnějšího ramene vysouvá, hlava se otáčí a na rychloupínáku, lze měnit příslušenství. A abych do papírového světa i něčím přispěl, rozhodl jsem se udělat pro UDSku širší příslušenství: základní lopatu, bezzubou lopatu, zarovnávací lopatu, drenážní (podkopovou) lopatu, radlici, rozrývací nůž, hydraulické vidle a dvě prodlužovací ramena 1,5 m a 3 m.

UDS 114a

UDS 114a návod

UDS 114a vystřihovánka

Třístranný sklápěč

Třístranný sklápěč, jeden z klasických náklaďáků, který nesmí chybět na žádné stavbě, i když se mi zdá, že dnes již Tatra tak často vidět není. Vystřihovánka je vytvořena jako nástavba na vystřihovánku podvozku Tatra T-815. Model je plně pohyblivý – vyklápí dozadu i do stran. Pouze v rámci zachování stejné složitosti nejde korba vyklopit vzad tak, jako u reálné předlohy (maximální možné vyklopení je vidět na fotce). Díky tomu model zvládne sestavit i málo zkušený modelář.

třístranný sklápěč

3s sklápěč návod

3s sklápěč vystřihovánka

Podvozek Tatra T-815

Když jsem přemýšlel o svém dalším modelu, zjistil jsem, že velmi často je potřeba podvozek Tatry T-815. A tak vznikla tato universální vystřihovánka, ze které by mělo jít postavit obrovské množství variant podvozků (i když ne zcela všechny). V tomto ohledu je vystřihovánka mírně složitější na organizaci lepení, ale z pohledu složitosti dílů by ji měl zvládnout zkušenější modelář. Kabinu lze odklápět.

Podvozky Tatra T-815

K této vystřihovánce budu postupem času na tento web umisťovat nástavby. Budete si moci slepit například klasický třístranný sklápěč nebo třeba, někdy v budoucnu, i Tamaru.

T-815 návod

T-815 vystřihovánka

Nástavby:

8×8:
Valník 8×8
Tahač 8×8
KRTP-86 Tamara

6×6:
Třístranný sklápěč
Valník 6×6
UDS 114a

4×4:

Příslušenství:
Buldozerové zařízení BZ T-815

DOK – dozer otočný kolový

Ze začátku bych řekl, že se jedná pouze o větší nakladač, ale teď již plně chápu význam slova dozer. DOK je výrobek n. p. Stavostroj a zde se mu neřekne jinak než „UŽAS“ (protože byl vyvíjen jako Univerzální Ženijní Armádní Stroj). Bohužel znám jen z vyprávění doby, kdy se tyto stroje, a jim podobné, běžně pohybovaly u nás po městě a jen tak ze známosti konaly různé službičky.

Vystřihovánka je určena pro zkušenější modeláře. Radlice a kloub jsou pohyblivé.

DOK návod

DOK vystřihovánka